Спадът в покупките на имоти в България се задълбочава, продължава

...
 Спадът в покупките на имоти в България се задълбочава, продължава
Коментари Харесай

Ускоряващ се срив на имотните сделки

 Спадът в покупките на парцели в България се задълбочава, продължава към този момент четвърто тримесечие и този път е повсеместен. Това демонстрират данните на Агенцията по вписванията за покупко-продажбите със здания, елементи от здания и земи, изповядани пред нотариус, за второто тримесечие на 2023 година, оповестява Капитал.

Покупките започнаха да вървят надолу след средата на 2022 година През юли - септемри спадът беше 7.3%, през октомври-декември доближи 10.4%, през януари-март тази година се задържа на 9%, само че през април-юни се задълбочава до 15%. Сделките през последното тримесечие са 54 371, което е със 9557 по-малко в съпоставяне със същия интервал на предходната година. Спадът за първата половина на годината е 12%.
Спадове на огромните пазари

Само в девет служби по вписвания в страната покупко-продажбите за второто тримесечие на годината са четирицифрено число, или наближават 1000. Сред тях - в София спадът е 11.8% до 8615 покупко-продажби. Може да се каже, че той се задържа на равнището на първото тримесечие, когато беше 12%. Във Варна отливът даже понижава от 19% на 12.4%, като през април - юни са изповядани 3792 покупко-продажби. В Стара Загора понижението също се забавя - при 25% за януари-март на годишна база, на 18% през април-юни - до 1076 покупко-продажби.
Реклама

Във всички останали " огромни " служби по вписванията обаче интензивността на пазара в съпоставения със същия интервал на миналата година, спада с по-голям %, в сравнение с предходното тримесечие.

В Пловдив покупко-продажбите понижават със 17.8% до 4175, при едноцифрен спад от 8% през януари - март. Сделките в службата по вписвания в Несебър, която в последно време е четвърта по брой, се срутват с 23.3% до 2235 на годишна база. През януари - март там към момента имаше растеж - 6%. Аналогичен е и спадът в Бургас - 23.2% до 1736 покупко-продажби, при минус 9% предишното тримесечие. В Русе понижението е с 16% до 1200, а три месеца по-рано отливът беше от 9%. В Плевен покупките са с 19.6% по-малко - 979, в Пазарджик - с 13.4% до 908. През второто тримесечие на предходната година над 1000 покупки е имало и в Ямбол, само че в този момент те понижават с 26% до 753.

Картината общо за полугодието демонстрира, че колкото по-голям е градът, толкоз по-малък е спадът при покупко-продажбите с парцели. За София да вземем за пример той е 11.9%, за Пловдив - 13.9%, за Варна - 15.3%, за Бургас - 17%, за Стара Загора - 21.2%. Има и изключения - в Русе отливът през първата половина на годината е 14%, а Несебър - 13.6%

Малките региони - единствено шест са с растеж

През второто тримесечие само при шест периферни служби по вписванията при 113 общо се следи някакъв растеж. В Ардино, Ивайловград и Кнежа размерите са доста дребни и растежите са едвам 4-5 покупко-продажби повече. В Карнобат става дума за 50 повече, в Никопол - за 39, а в Девин - за 16. Статистиката на имотния указател, както отбелязахме, регистрира и покупко-продажбите със земеделска земя, какъвто най-вероятно е преобладаващият случай в рекордьора по растеж на покупко-продажбите като брой - Карнобат. Иначе за полугодието с повече покупко-продажби, в сравнение с предходната година, са също Свищов и Пещера. Гоце Делчев, Пирдоп, Карнобат, Сандански, Елхово са съвсем без смяна, а Кнежа е на минус 6.6%.

При всички останали служби по вписванията има спад, който тук-там надвишава и 30%. През второто тримесечие отлив в сходни мащаби се следи в регионите на Царево, Елин Пелин, Дряново и Берковица. За полугодието подобен спад има само в Царево - 34.2%.

Черноморието - със спад над междинния

По Черноморието, където през второто тримесечие са изповядани към 17% от всички покупко-продажби в страната (9174 за седемте черноморски служби), спадът е по-голям от междинния - 18.5%.

Прави усещане, че по-силно понижава интензивността по южното Черноморие, където и сделките другояче са в в по-голям размер. В Бургас и Несебър отливът през април - юни е към 23%, в Поморие - 19%, в Царево - 36.6%. За съпоставяне в службите по вписванията на север - Каварна, Балчик и Варна през същия интервал, процентите варират сред 12-14%. В Каварна даже отливът е едвам 3% до 278 покупко-продажби.

Изглежда, че ипотечното кредитиране защищава имотния пазар от по-голям спад. За полугодието да вземем за пример, покупко-продажбите с ипотеки понижават едвам с 3% като брой и доближават 22 764. Това е към 23% от всички покупко-продажби, изповядани през интервала. За съпоставяне през април - юни предходната година, с ипотека са финансирани 20% от покупко-продажбите.

В София, където междинните цени надвишават 2000 евро на кв. м през интервала април - юни, 54% от всички покупко-продажби са с ипотека. В Пловдив и Варна този дял е надлежно 55% и 56%, в Русе - 52%, в Бургас - 61%, а в Стара Загора - 66%.

Делът на шестте огромни града при ипотечните покупко-продажби също нараства. Ако през двете първи тримесечия на предходната година той е бил към 65%, през сегашните се усилва до 67% - 66%.

 
Източник: 18min.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР